Kde najít
Zobrazíte jako detail vybraného záznamu v přehledu opatření.
Účel
Stromové menu opatření umožňuje vytvářet, upravovat a zobrazovat hierarchii samostatných úkolů nebo úkolů sdružených ve složkách k jednomu opatření. KIS umožňuje 40 úrovní rozpadu.
Po zvolení tlačítka Detail nebo použitím klávesy Enter na nejvyšší větvi, tedy na názvu opatření, se dostanete na Formulář opatření. Po zvolení tlačítka Detail nebo použitím klávesy Enter na vybrané složce se dostanete na formulář Složka opatření. Tento formulář je určen pro specifikaci dané složky sdružující úkoly. Po zvolení tlačítka Detail nebo použitím klávesy Enter na vybraném úkolu se dostanete na formulář Úkol opatření, který je určen pro specifikaci daného úkolu.
Upozornění - hierarchii úkolů v opatření můžete vytvářet pouze pomocí složek nikoliv pomocí úkolů, tzn. z vybraného úkolu nemůžete založit úkol na nižší úrovni.
Ukázka obrazovky
Popis menu Vazby
V menu Vazby je možné zobrazovat stav vazeb a provádět operace nad vazbami.
Opatření je složeno z jednotlivých složek a úkolů. KIS umožňuje definovat vazby mezi nimi. Každá složka resp. úkol je charakterizován výchozím a koncovým uzlem. Pokud jednotlivé složky a úkoly jsou uskutečňovány postupně, tedy sériově, vždy koncový uzel složky (úkolu) předešlého je zároveň výchozím uzlem složky (úkolu) následujícího. Pokud jednotlivé složky a úkoly jsou uskutečňovány zároveň, tedy paralelně, mají všechny složky a úkoly společný výchozí uzel a společný uzel koncový. Oba způsoby řazení složek a úkolů je možno libovolně kombinovat s následující výjimkou: Nelze nastavit vazby mezi složkami a mezi složkami a úkoly v případě, že nemají stejnou nadřízenou větev. Pokud je nutné takovou vazbu nastavit, je potřeba vazbu nastavit mezi úkoly, které jsou v těchto složkách.
KIS nastavuje implicitně vazby mezi složkami a úkoly jako paralelní.
V rámci hierarchie složek platí, že složka nadřízená skončí teprve tehdy, až skončí poslední úkol v libovolné podřízené složce. Zároveň platí, že nejdříve možný začátek jakéhokoliv podřízeného úkolu bude odpovídat nejdříve možnému začátku jeho složky. Složky tedy automaticky představují agregaci vnořených úkolů.
Popis menu Plány
Popis menu Nástroje
Popis zobrazených údajů
Pro opatření plánu
Každá větev zobrazuje název, buď opatření, nebo složky nebo úkolů, pak v závorce jejich identifikátor. Dále následují časové údaje.
Pro opatření k události
Opatření k události má stejné prvky jako opatření k plánům s následujícími výjimkami:
Způsob ovládání
Pomocí tlačítka Do paměti uložíte obsah daného úkolu resp. složky včetně všech nižších úrovní do paměti. Tato volba usnadňuje tvorbu příbuzných opatření, kdy pomocí paměti přenesete úkoly a složky do jiných opatření a pouze měníte některé údaje.
Pomocí tlačítka Z paměti zkopírujete obsah paměti, tedy opatření, složku nebo úkol uložené pomocí tlačítka Do paměti, do aktuálního opatření. Pokud máte v paměti opatření nebo složku, uloží se na stejné místo jako při vložení nové složky. Pokud je v paměti úkol, tak pokud stojíte na složce, uloží se za poslední úkol, pokud stojíte na úkolu, uloží se za tento úkol.
Těmito funkcemi je možné přenášet i složky a úkoly mezi uzly. V takovém případě ale nároky na zdroje v úkolech opatření odkazují na zdroje z původního uzlu.
Místo kopírování lze uložit také pouze odkaz na opatření.
V případě, že je v paměti opatření ze stejného uzlu, je možné vložit na něj
odkaz pomoci Ctrl-L. V menu Záznamy jde o volbu Z paměti
vytvořit odkaz. Tím bude zabezpečeno, že se budou veškeré změny z
odkazovaného opatření promítat do aktuálního opatření krizového plánování.
Skutečnost, že složka představuje odkaz na jiné opatření je znázorněna symbolem
. Záznamy v opatřeních od odkazu níže, včetně
odkazu, nelze upravovat. Je možné pouze tvořit vazby. Pokud potřebujete
upravovat záznam, zvolte na řádku odkazu volbu Detail, pomocí které se
dostanete přímo na odkazované opatření. Při kopírování
se odkazy neuchovávají, ale vždy se kopíruje celé opatření. Systém
odkazů nelze použít pro řešení situací. Pro
řešení situací není povoleno, aby budoucí změna opatření v krizovém plánování
se promítala do již ukončených opatření pro řešení mimořádné situace.
Při vkládání odkazu se kontroluje, jestli nevzniká duplicita na odkazované opatření. A to nejenom v aktuálním opatření, ale protože je možné odkazy řetězit, i ve všech opatření, ve kterých se aktuální opatření nachází jako odkaz. Není totiž přípustné, aby se jedno a to samé opatření vyskytovalo v opatření dvakrát a to na jakékoliv úrovní odkazu. Proto také není možné provádět odkazy na opatření z cizích uzlů, protože by taková kontrola na duplicitu nešla pro cizí uzle zabezpečit.
Pro vložení nové složky můžete použít Ctrl-N. Pro vložení nového úkolu můžete použít Alt-Ins.
Další popis způsobu ovládání naleznete v kapitole Stromový přehled.